small_p1080976

Když někomu řeknete, že se v bohnické psychiatrické léčebně budou konat závody veteránů, mohli byste se setkat se třemi reakcemi. První skupina lidí se zasměje a řekne, že to určitě, že je to pěkná blbost a že bych se tam měl odstěhovat. Druzí mávnou rukou a řeknou, že v Bohnicích je skutečně možné všechno. A pak je tu malé procento lidí, které tomu uvěří. Nicméně je ještě dobré zmínit, že se nejedná o závod důchodců ve vojenských uniformách, nýbrž o krásné umělecké skvosty své doby – o automobily. A tak se dnes skutečně stalo.

V rámci jubilejního 10. ročníku Retro Prague 2009, který spolupořádá Auto Štangl, zavítali závodníci se svými historickými automobily do areálu Psychiatrické léčebny Bohnice, která v letošním roce slaví 100. výročí svého založení. Auta přijela z Ústavní ulice, přímo na hlavní křižovatku léčebny, která se současně stala parkovištěm zhruba šedesáti vozů. Je potřeba vysvětlit, že přímo v blázinci se nezávodilo tak, jak bychom si představovali. Pouze zde proběhl ostrý start do další etapy s měřeným úsekem v délce 1 550 metrů, takže bychom mohli říci, že závod to vlastně je. Jak jsem se dozvěděl od pořadatelů, nezávodí se na rychlost, ale na průměr (stanoví se dle parametrů každého vozu). Je to tím, že každý vůz je z jiné doby, každý má jiný motor a výkon. A tak maximální rychlost postrádá smysl. Po měřeném úseku pak veteráni léčebnu opustili výjezdem do Čimické ulice. Podle měsíčníku Osmička je „Akce Retro Prague 2009 mezinárodní soutěží historických vozidel, která je jako jediná v tuzemsku zařazena mezi 23 nejexkluziv­nějších světových veterán-rallye.

V průběhu příjezdu závodníků se strhl docela protivný déšť. Vzhledem k tomu, že jsem dnes měl jet na bruslích z Děčína do Drážďan a právě kvůli dešti nejel, po dostatečném nabažení se z těchto krásných vozů jsem odešel domů na výborný černý čaj, který mi teď voní u klávesnice, čímž jsem formálně sabotoval zbytek akce a všichni pořadatelé jsou z toho jistě do teď smutní.

I tak jsem si to ale užil – starší vozy a zejména ty úplně úplně nejstarší se mi velmi líbí. Obecně se mi vždy líbila doba 20. a 30. let minuého století. Byla to doba krásných vozů, kostýmů a lidé ještě měli čas na to pozdravit se na ulici a usmát se na sebe. Proto tento příspěvek zakončím tři roky starou nostalgickou fotografií, kde jsem s kamarádkou Kačkou trochu cestoval časem.

Stará dobrá léta

Chci vidět fotky…
Přejít do fotogalerie

Filip 18.07.2009

2 komentářů k příspěvku “Závod veteránů v blázinci”

  1. Pavel says:

    Ahoj Filipe,

    oblečení je perfektní. Doufám, že mi ho někdy půjčíš. :)

    Pavel

  2. Filip says:

    :-) Tohle nebylo moje. Ale kdyby jsi nepohrdnul, mám tady epesní obleček mouchy i s křídly. :-)

Zanechte komentář