Je poslední den v roce 2009. Lidé se veselí a těší se na uvítání roku nového. Někteří jej uvítají na záchytce, jiní v poklidu dojídají zbylé cukroví a popíjejí alkoholické pitivo. Atmosféra toť tradiční. Co ale lidé, kteří jsou nemocní, berou antibiotika či alkohol nemohou? Co potom pít? Jednoznačně lahodný čaj v pohodové atmosféře přátel nebo rodinného kruhu. A protože je poslední den v roce, rozhodl jsem se náš seriál pytlíkových čajových recenzí zakončit ve velkém stylu.

Teplota vody:100 °C
Mácháme 10 min


Charakteristika

Dnes jsem vybral speciální čaj, který se u nás ani neprodává. Sehnat několik gramů tohoto nápoje od čínských mnichů je pro Evropana téměř zázrak, nicméně mám dobré kontakty a díky mému hlavnímu zaměstnavateli řediteli Zeměkoule se mi podařilo získat lahodnou pytlíkovou formu. Riskovat válečný konflikt s domordci, kteří Váš propíchnou hůlkama a přitom budou spokojeně ujídat z misky rýže, jsem nechtěl – i pytlíkový čaj této sorty je tím nejlepším čajem u nás mezi sypanými.

V rámci utajení tohoto speciálně vyšlechtěného čaje jsem mu musel dát jiné jméno – Filipovo pokušení. Věřím, že mi prominete. Dobrá zpráva je, že mám ještě několik pytlíků v zásobě a prvním třem, kteří sem napíší, je ochotně daruji. Takový jsem laskavý!

Ale pojďme si jej představit. Jedná se o žlutý čínský práškový čaj – to už je samo o sobě nezvyklá kombinace. Ručně svinuté lístky se pro pytlíkové účely drtí na ty nejjemnější zrnka, až vznikne tak jemný prach, že jej skoro nelze spatřit. Jen při rozbřesku slunce, když pytlík nakloníte pod úhlem 36 stupňů. Mniši jej pijí kvůli soustředění potřebné k hluboké meditaci zvané Chang Thangh.

Filipovo pokušení

Vůně před zalitím

Jemný prášek čaje není téměř cítit. Protože se čaj balí přímo do speciálního pergamenu, můžeme cítit prastaré doby velkolepé čínské říše.

Čaj v hrnečku před zalitím

Čaj zaléváme o teplotě 100°C a louhujeme pak 15 minut nebo déle, dokud se pytlík zcela nerozpustí.

Louhování

Barva

Barva čaje je jemně žlutá až průzračná.

Barva

Vůně po zalití

Vůně je lehce papírová a zvláštně podmanivá – věřím, že už samotné aroma dostává mnichy do jakéhosi transu.

Chuť

Čaj je velmi hutný se zakulacenou chutí, která zůstává ještě několik dní na jazyku. Nevím, k čemu jí přirovnat, nikdy jsem nic podobného nepil. Zkuste si vzít papírový pytlík a chvíli ho žužlat a možná, že se chutí přiblížíte.

Dochucení

Nikdy a za žádných okolností nedochucovat!

Zvláštnosti, zajímavosti

Jak jsem již řekl v průběhu recenze, čaj si dávají čínští mniši pro speciální meditační účely. Rozhodně by jej neměly pít děti ani čajoví začátečníci. Je pro odvážné a smělé milce, kteří se nebojí experimentovat a chtějí poznat nové účinky této čínské speciality.

Denní doba a k čemu jej pít

Čaj pijeme večer a vždy nejméně ve dvou, abychom mohli porovnat účinky tohoto pytlíkového nápoje. Na každého může působit jinak.

Závěrem

Myslím, že už není co dodat. Pro první tři smělé jedince, kteří sem napíší, připravím pytlík a doručím na své náklady.

Touto recenzí také končí náš seriál o pytlíkových čajích. V roce 2010 budou už jen sypané čaje a proto, pokud chcete, abych recenzoval Váš oblíbený čaj, napište klidně sem pod článek. Všechny čaje z adventního kalendáře jsem rozhodně nepopsal – některé se totiž opakovaly a nebo se jednalo o příšerné chuťové kombinace. Věřím ale, že mi tento malý vroubek odpustíte. Beztak bych na tyto čaje nenavnadil.

Rád bych Vám závěrem popřál klidný konec tohoto roku a šťastný rok 2010. Pijte dnes, co chcete a pro ty z Vás, kterým by zítra bylo špatně, doporučuji půl litr černého horkého čaje a vymačkat čtvrtku citronu. Přidat cukr dle potřeby. Čaj probere a vitamín C odbourává alkohol v krvi. I já si jej zítra možná dám.

Čajíky Hezký večer a klidnou dobrou noc s šálkem čehokoliv, ale čaje zvlášť!

Související články

Divoká třešeň (pytlíková recenze)
Čajový adventní kalendář – parádní nápad, jak potěšit osoby blízké
Zobrazit všechny recenze…

Filip 31.12.2009

3 komentářů k příspěvku “Filipovo pokušení (silvestrovská pytlíková recenze)”

 1. VostudaČajařů says:

  Pytlík je můj kamarád, pytlík s čajem dám si rád, k večeři i k snídani, není nad tein před spaním.
  -úryvek z Vostudářské kroniky, část Jen čaj z pytlíku píti budeš

 2. potvorka says:

  „lehce papírová vůně“ :-) to mi chybí, od té doby co neprodávají sešity s pijáky :-)

 3. Filip says:

  Vostuda: nádherné, kde se tato kronika dá sehnat? :-)

  Potvorka: No vidíš a stačí si dát tento skvělý čaj a tvé touhy se vyplní!

Zanechte komentář