dekovani za pozornost

Obrázek 1: Děkovný poslední snímek s kontaktem – podobnost je čistě náhodná

„…vidím, že tedy nejsou již další dotazy, a tak Vám děkuji za pozornost a nashledanou.“

Tak nějak možná zněl konec vaší prezentace, anebo jste již něco podobného slyšeli. Větu „Děkuji za pozornost“ také často vídáme na posledních snímcích prezentací. Otázkou zůstává, zda se vůbec děkovat má.

V současné době pracuji jako lektor počítačových kurzů a ještě jsem si bokem zkusil výuku informatiky na Vysoké škole ekonomické. V průběhu celého mého studia ve škole jsem vídal snímky „děkuji za pozornost“ u vyučujících a studentů, kteří prezentovali. A stejně tak jako děkovali všichni okolo za pozornost, děkoval jsem i já. Není to ale tak dávno, kdy mi bylo kolegy lektory sděleno, že děkovat při prezentacích není zcela žádoucí, stejně jako omlouvání se. Důvodem může být fakt, že lidé se přišli něco dozvědět, někoho si poslechnout a tedy není třeba děkovat, právě naopak publikum by mělo být vděčné (samozřejmě, když se opravdu něco dozví a lektor nemáchá rukama nohama a neříká páté přes deváté).

dekuji2

Obrázek 2: Poslední snímek prezentujícího z firmy ESET na jedné konferenci o počítačové bezpečnosti

V tu chvíli jsem byl v šoku a neskrýval jsem své rozčarování. Neustále vídám děkování za pozornost, i já jsem to dělal a najednou zjišťuji, že je to špatně. Dokonce i pokyny k předmětu, který na VŠE vyučuji, říkají, že studentům máme říci, že v závěru by měli děkovat za pozornost. Tak jak tedy? Až do teď jsem si myslel, že poděkování je věcí společenské konvence a že děkovat by se mělo jako projev slušnosti, pokud cítím, že je to žádoucí. Na druhou stranu je pravda, že moderátoři také neděkují. Neříkají: Děkujeme, že jste se na nás dívali.

Od jedné osoby, které důvěřuji a pod jejímž vedením jsem absolvoval jednosemestrální kurz prezentačních dovedností, jsem se dozvěděl toto:

„Myslím si, že otázka děkovat či neděkovat publiku je věcí názoru. Je pravda, že moderátoři neděkují, ale také většinou neposkytují odborný výklad, který je náročný na pozornost. Pokud cítíš, že je na místě poděkovat, klidně to udělej. V tomto směru si myslím, že obecné pravidlo neplatí, každý řečník je jiný a publikum též. Když si publikum poděkování zaslouží, má na něj právo. Přání bych přidala také. Neděkovala bych (případně ani nepřála) nepozornému a pasívnímu posluchačstvu.“

Osobně bych se přikláněl k právě takovému vyjádření. Oslovil jsem také portál www.uspesnapre­zentace.cz/, jak to vidí oni. Jsem zvědavý na odpověď, kterou sem pak připíši.

Jak to tedy je? Máme děkovat a nebo nemáme? A záleží přitom, v jaké roli se jako prezentující osoba nacházíme? A jak to vlastně vnímáte vy jako publikum? Přijde vám zcela normální a běžné, když prezentující poděkuje za pozornost a nebo jste se nad tím už někdy pozastavili?

Myslím si, že opravdu záleží na situaci, ale možná máte jiný názor. Možná máte i podobnou zkušenost a přemýšleli jste nad tím stejně jako já, ať už v roli vystupující osoby nebo osoby v publiku. Pokud ano, těším se na vaše názory, zkušenosti a zážitky v diskusi.

A na závěr mi dovolte poděkovat za pozornost, že jste si přečetli tento článek. Jakékoliv dotazy a názory?;-)

Filip 22.10.2009

17 komentářů k příspěvku ““Děkuji Vám za pozornost”…Ano či ne?”

 1. Jirka R. says:

  Na prezentacích, které pouštím studentům na gymplu tohle zásadně nepoužívám, spíš jim na konci (ale jen vyjímečně) poděkuju za pozornost slovně. Ale na konferencích nebo na něčem podobném bych to tam hodil, ale zase doprovodit slovem :-)… Toť můj skromný názor :-)

 2. Katka P. says:

  Já na svých školeních za pozornost účastníků děkuji. Nepíšu to do prezentace, ale slovně poděkuji, protože z vlastní zkušenosti vím, že udržet pozornost na celodenním školení je těžké. Takže na celodenním školení bych za pozornost účastníků poděkovala, ale na kratší prezentaci bych to nedělala.

 3. zdenula says:

  no je fakt ze na prezentace se to asi hodi a je to takova ta tecka na kterou asi vsichni cekaji az se tam objevi…

 4. potvorka says:

  Já jsem se nad tím pozastavila jako posluchač i při přípravě prezentace – podle mne je to konvence, společenštější vyjádření „a to je vše přátelé“. Ve většině případů je to obsahově nesmyslné, například pokud publikum přišlo za účelem se něco dozvědět a ty jim to zprostředkuješ, měli by spíš poděkovat oni tobě (a nezáleží na tom, zda je to školení, prezentace na akademické půdě či komentované krmení:-)) To ovšem nic nemění na tom, že to beru jako konvenci a slušnost, a většinou za pozornost poděkuju :-D

 5. Ardea Epona says:

  Asi budu opakovat a kombinovat názory předešlé.
  Formální poděkování je spíš to vedlejší, hlavní je opravdu upozornění !KONEC! Další vedlejší funkcíje jakési konečné představení autora, protože se často stává, že obrázek na tomto slidu už se ani konkrétní přednášky netýká, či týká jen okrajově, a tak říká víc o přednášejícím.

  Řekla bych, že na konferencích by sice zachování něčeho, jako „poslední slide“ být mělo, ale spíš mě napadá, jestli místo „Děkuji za pozornost“ by nemělo být něco jako „A teď Vaše dotazy“, „Náměty k diskuzi“ apod., protože po děkuji za pozornost by logicky měl následovat již jen odchod.

 6. Týna says:

  Já jsem teď do prezentace dala na konec citát, protože se mi tam to děkuji za pozornost moc nelíbí. Takže já se to snažím vždycky nějak obejít a vymyslet něco nového, co by signalizovalo konec prezentace.

  • Filip says:

   Týna: A to se mi zdá docela jako dobrý nápad. A jak na to navážeš slovně? Co jsi třeba u toho citátu říkala nakonec?

 7. Týna says:

  Dělala jsem teď s kamarádkou referát na téma Češi a menšiny. Zaobríaly jsme se například Vietnamci, Rusy a nejvíc Romy, kde jsme rozebíraly všechny problémy soužití, proč to moc nefunguje a tak. A konečný citát zněl: Domov není tam, kde bydlíš, ale tam, kde ti rozumějí. A pod tim obrázek rukou, které drží zeměkouli.
  Měla jsem to odříkat včera, ale chyběla nám učitelka, tak to mám na příště, takže to nemám vyzkoušené, jak to funguje:-D
  My tam máme na konci rozpoutat diskusi, když to jde. Takže jsem tam chtěla říct něco ve smyslu: Tím končí naše prezentace a teď bych měla otázku na vás: Co si myslíte…

 8. Filip says:

  A já bych ještě zaměnil to „tím končí naše prezentace“ a řekl bych třeba toto byly naše poznatky.. :-) Dej pak vědět, jak to dopadlo, přeci jsem ten dotazník nevyplnil jen tak z bůhdarma! :-)

 9. Eva K. says:

  Já tato slova používám při úspěšném zakončení úspěšné prohlídky nebo komentovaného krmení, pokud jsem si všimla, že někdo dával celou dobu pozor. :) Prostě mám radost, že někdo má zájem a vydržel i přesto, že jiní okolo dělali bugr a rušili jeho i mě. Do prezentací, které dělám do školy k projektům a podobně, podle mne nepatří. Navíc, když vím, že pozornost si zasloužím a stejně mi ji věnuje málokdo, protože každého na tom semináři zajímá něco jiného.

 10. Natasha-web says:

  Vdaka za zaujimave informacie

 11. Pavlína says:

  Můžou komentovat i děti?

 12. Jana says:

  Zajímavé postřehy. Mou zvyklostí je na poslední slide napsat kontakty (tf, email) a pod to přidávám děkuji za pozornost.

 13. Ivule says:

  Děkuji za článek, právě smolím odbornou prezentaci a přemýšlím nad posledním snímkem. U většiny vkládám rozloučení s tímto se loučím. Což asi také není úplně ideální, pokud má být zařazena diskuze. No jak je v čláu, podle osobního uvážení, typu přednášky a pocitu přednášejícího.

 14. Tomáš Rak says:

  Právě pracuji na prezentaci a nechtěl jsem na poslední slide napsat „Děkuji za pozornost“ Očekával jsem, že v článku bude rada, co použít místo této ohrané fráze. Bohužel, jsem se toho moc nedozvěděl. Zabrousil jsem do komentářů a tam jsem našel alespoň tři rady.

  1. tím končí naše prezentace
  2. a to je vše přátelé
  3. citát (ten se zrovna pro moji prezentaci o sociálním pojištění nehodí)

  Myslím, že zůstanu u vyzkoušeného „děkuji za pozornost“ a nebudu to lámat přes koleno. Přesto děkuji za článek.

 15. Brepta says:

  Právě zkoumám toto ukončování prezentací a tady je na to pěkný text.
  http://www.he­rout.net/blog/20­12/04/jak-zakoncit-prezentaci/
  Ve zkratce je potřeba pracovat s dramaturgií prezentace a okamžik posledního slajdu znamená velkou změnu atmosféry a novou energii, kterou je potřeba vhodně nasměrovat. Poděkování za pozornost je v tomto ohledu zabiják.
  Jako vhodnější varianty mě napadají např. „Prostor pro diskuzi“ nebo „Čas na vaše otázky“, ale správný prezentující se snaží reagovat na otázky průběžně.

Zanechte komentář