Loucen

Včera byl poslední prázdninový den. Alespoň, co se dětí týče. Mně to začne až o něco později. Nicméně jsem s dětmi držel partu a finální den prázdnin jsem prožil výletově. S kamarádkou Hankou jsme vyrazili na zámek Loučeň.

Zámek Loučeň je zhruba na polovině cesty mezi Nymburkem a Benátkami nad Jizerou. Zpřístupněn veřejnosti byl teprve nedávno a to 7.7.2007. Tyto tři magické sedmičky daly za vznik soutěži, které jsme se na zámku zúčastnili: Odpovědět na sedm otázek a získat tak jednu ze sedmi zajímavých cen. Ale kvůli tomu jsme tam nejeli. V současné době je v državě nejmenované akciové společnosti a pořádá mnoho zajímavých kulturních akcí jako jsou svatby, rauty, divadelní představení aj. Jeho historie ale sahá do dávné minulosti. Poslední šlechtický rod, který panství vlastnil, byli Turn und Taxisové (jistě znáte Taxisův příkop, který byl po nich pojmenován). Zámek jim byl ale v období po Druhé světové válce vyvlastněn a teď ho osídlili akcionáři.

Protože byl po válce v dezolátním stavu, je postupně obnovován, hlavně interiér. A tak je člověk možná zpočátku překvapen, že nevidí klasické honosné stropy. I tak má ale své kouzlo. Nicméně jeho dominantou je zahrada, kde může každý zabloudit. V současné době skýtá deset různých labyrintů nebo bludišť. Musím říci, že jsem se vyřádil. Vždy mě fascinovaly labyrinty z živého plotu a chtěl jsem nějaký pořádný navštívit. Loučeň sice nemá tak rozsáhlý labyrint, musíme také dodat, že všechny vznikly teprve před rokem, ale i tak se člověk pěkně zamotá. Nicméně se mi splnil částečně dětský sen.

Výlet se vydařil, jak sluníčkově, tak zážitky. Doporučuji každému zámek navštívit. Myslím že, ostatně jako vždy, fotogalerie bude hovořit za vše. Je to jedna z těch, kde najdete mnoho komentářů a takřka ucelený příběh, takže kdo si bude chtít prohlédnout fotky, nechť si přečte, co je pod nimi, jinak si to tak neužije. Věřím, že se vám budou líbit.

A jak jste na tom byli vy? Co vaše výlety a prázdniny? Chystáte se ještě na nějaký zářijový výlet, dokud bude hezky? Podělte se s inspirací na další zážitek?

Chci vidět fotky… | Přejít do fotogalerie… | Oficiální stránky zámku

Zanechte komentář